جستجو اخبار
27

مراسم پنجاهمین سال تأسیس دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد

 روز دوشنبه مورخ 27/11/93 مراسم پنجاهمین سالگرد تأسیس دانشگاه الزهرا (س) با حضور خانم دکتر امین زاده، معاون حقوقی ریاست جمهوری؛ آقای دکتر فریدون، مشاور وزیر علوم و مدیرکل حوزه وزارتی، و برخی از مسئولان این وزارتخانه؛ آقای دکتر حداد عادل، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای تحول و رئیس فرهنگستان زبان فارسی؛ و برخی از نمایندگان دیگر مجلس؛ خانم دکتر خزعلی، رئیس دانشگاه الزهرا (س)؛ اعضای هیأت رئیسه و سایر مسئولان دانشگاه، همچنین برخی از روسای سابق، دانشجویان و برخی کارکنان و اعضای هیأت علمی بازنشسته و فعلی این دانشگاه در سالن تربیت بدنی دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط آقای دکتر شیری، عضو هیأت علمی دانشکده فیزیک- شیمی، آغاز گردید و در ادامه گروه موسیقی دانشجویان دانشگاه الزهرا (س) سرود ج.ا.ا و چند سرود دیگر را اجرا نمود.

سپس آقای دکتر غلامعلی حداد عادل در مراسم جشن پنجاهمین سال تاسیس دانشگاه الزهرا با اشاره به قدمت فعالیت این دانشگاه گفت: "این دانشگاه نیم قرن از افتخار خود را سپری کرده در حالیکه بزرگترین و مهمترین دانشگاه کشور یعنی دانشگاه تهران امسال هشتادمین سال تاسیس خود را برگزار می کند اما پنجاه ساله شدن دانشگاهی که به خانم ها اختصاص دارد معنا و مفهوم دیگری دارد."

وی افزود: وقتی که مدرسه عالی دختران (دانشگاه الزهرای فعلی) تأسیس شد من این اتفاق را به یاد دارم که در سال 41 و 42 که مقدمات انقلاب اسلامی آغاز شده بود و واقعه 15 خرداد پدید آمد یکی از مسائل مطرح موضوع زنان بود و حکومت پهلوی برای اینکه به قیام اسلامی واکنش نشان دهد تصمیم گرفت سرمایه گذاری کند و مدرسه عالی دختران را به وجود آورد و این دانشگاه 14 سال از عمر خود را پیش از انقلاب گذرانده و حوادث و تحولات تلخ و شیرینی برای آن رخ داده و چندین بار اسم آن تغییر کرده است.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امروز دانشگاه الزهرا دانشگاه نمونه ای است و نه تنها در کشور خودمان بلکه در کشورهای اسلامی نیز دانشگاهی به وسعت و قدمت دانشگاه الزهرا (س) نمی شناسیم. من معتقدم که دانشگاه الزهرا یک سرمایه برای کشور است چرا که در چند سال اخیر مدیریت این دانشگاه برعهده اساتید زن بوده و نمونه ای از توجه نظام جمهوری اسلامی ایران به رشد علمی زنان است.

آقای دکتر حداد عادل با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی و مطرح شدن مسئله توجه به بانوان گفت: یکی از سوالاتی که خبرنگاران خارجی از امام خمینی (ره) در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی پرسیدند این بود که آیا شما می خواهید زنان را محدود کنید. آنها تصور می کردند پس از پیروزی انقلاب اسلامی درب مدارس و دانشگاه ها به روی زنان بسته می شود اما امروز بعد از گذشت 37 سال از پیروزی انقلاب اسلامی وجود دانشگاه الزهرا و حضور بانوان در عرصه های علمی یک سند از توجه جمهوری اسلامی ایران در حوزه آموزش و پژوهش به زنان و بانوان است و امیدوارم همه در خدمت این کشور باشند.

عضو سابق هیأت امنای دانشگاه الزهرا درخصوص رشته های موجود در این دانشگاه گفت: از نظر وجود رشته های فیزیک، شیمی و الهیات در این دانشگاه هیچ نگرانی وجود ندارد ولی تصور می کنم جای رشته مدیریت خانواده در این دانشگاه خالی است و باید رشته ای وجود داشته باشد که اگر دختری تمایل به کار نداشت و یا شغلی برای او پیدا نشد او را در زندگی خانوادگی موفق تر جلوه دهد. اگر زنان ما مدیریت خانواده را شغل بدانند بسیاری از مشکلات و معضلات در جامعه حل می شود و بسیاری از مسائلی که زنان و مردان نیاز دارند باید در این رشته آموزش داده شود.

وی اظهار داشت: چند سال است که بنده توصیه به تاسیس این رشته در دانشگاه الزهرا کردم و ریاست دانشگاه اطلاع داد که برنامه این رشته در حال تدوین است و قول می دهم اگر این برنامه به دست شورای تحول علوم انسانی برسد خارج از نوبت آن را بررسی کنیم.

در ادامه مراسم خانم دکتر خزعلی،رئیس دانشگاه الزهرا (س)، نیز در این آیین ضمن تبریک تاسیس پنجاهمین سال این دانشگاه گفت: تلاش، علم، فناوری، دانش، پژوهش و نگاه همه جانبه دانشجویان به مسئولیتهای چند جانبه به عنوان یک زن مسلمان الگویی برای جهان به ویژه جهان اسلام خواهد بود.

خانم دکتر خزعلی با اشاره به وجود بیش از 150 رشته گرایش در تحصیلات تکمیلی و وجود ده دانشکده با اشاره به اخذ مجوز تأسیس سه شعبه زیر مجموعه دانشگاه الزهرا در استان های مختلف خصوصا مرزی گفت: نگاه بین المللی به این دانشگاه روز به روز در حال افزایش است و برنامه های راهبردی و اهداف کلان به این سو جهت گیری نموده است.

رئیس دانشگاه الزهرا افزود: البته هنوز راه بسیار است و رسیدن به اهداف سند چشم انداز همت و عزم همگانی خصوصا دانشجویان عزیز را طلب می کند.

در ادامه این جشن از روسای سابق دانشگاه از آغاز سال 1343 تاکنون توسط آقای نیما کرمی، یاد گردید.

خانم دکتر امین زاده، معاون حقوقی رئیس جمهور، دیگر سخنران این جشن ضمن تبریک 50 سالگی دانشگاه و نیم قرن تلاش فعالان حوزه ی آموزش دختران در دانشگاه با تأکید بر ایجاد فرصت های برابر اشتغال برای بانوان گفت: آموزش و ایجاد فرصت های شغلی برای بانوان جامعه که از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند از وظایف مسئولان است زیرا که کشور ما در مسیر پیشرفت و توسعه قرار دارد.

وی افزود: وقتی که از حق آموزش صحبت می شود بانوان از مصونیت های خاص و جایگاه ویژه ای برخوردار هستند که باید به آن توجه شود. در این ارتباط مسئولان مربوطه باید بسترهای مناسب اشتغال را برای تمامی بانوان ایرانی که در جهان بی نظیر هستند آماده کنند.

به همین منظور باید قانونگذاران با ایجاد فرصت های مناسب و برابر برای بانوان به این مهم کمک کنند تا راه های شکوفایی و توسعه کشور هرچه بیشتر فراهم آید.

خانم دکتر امین زاده با تأکید بر اینکه در معاونت حقوقی رئیس جمهوری منشور حقوق زنان تهیه شده، گفت: حق تحصیل در مقاطع مختلف تا بالاترین حد ممکن، مشارکت در سیاستگذاری، حق حضور در مجامع مختلف فرهنگی و غیره از جمله مسایلی است که در این منشور دیده شده است.

وی گفت: دختران ما باید بتوانند در تمامی رشته های تحصیلی آموزش دیده و در بخش هایی از کشور مدیریت کنند.

معاون حقوقی رئیس جمهور اظهار داشت: به عنوان مثال مجلس ما نباید شاهد حضور کم رنگ حضور زنان در خود باشد بلکه زنان باید بیش از این در آن حضور داشته باشند.

وی تأکید کرد: حضور زنان به خصوص در مسائل اقتصادی منجر به شکوفایی اقتصاد مقاومتی خواهد شد.
دکتر امین زاده در پایان با تأکید بر اینکه حضور زنان در عرصه های مختلف موجب موفقیت خواهد شد، گفت: باید طوری برنامه ریزی کنیم که بتوانیم از تمامی نیروهای متخصص داخل و خارج کشور استفاده کنیم.

معاون حقوقی رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود افزود: "امیدوارم که با تلاش دست اندرکاران این حوزه بتوانیم حقوق زنان کشورمان را به نحو احسن استیفا نماییم. در خصوص لزوم وجود دانشگاه های تک جنسیتی نیز معتقدم که این حق برای دانشجویان هست که در همه دانشگاهها و دانشگاه تک جنسیتی درس بخوانند و باید این بستر را فراهم کنیم که همه دانشجویان از حقوق خود بهره مند شوند."

در قسمت دیگری از این جشن توسط خانم دکترالهام امین زاده، دکتر انسیه خزعلی و آقای دکتر فریدون، مشاور وزیر علوم و مدیرکل حوزه وزارتی، از کتاب 50 سال بالندگی دانشگاه الزهرا در قالب اطلاعات اعضای هیأت علمی، تاریخچه دانشکده ها و دانشگاه های زیرمجموعه، تفاهمنامه، موافقتنامه ها و دیگر مسائل مربوطه؛ سند چشم انداز و منشور اخلاقی دانشگاه الزهرا (س) رونمایی شد.

در این جشن از خانواده معظم شهدا که در دانشگاه الزهرا حضور دارند، همچنین آقای دکتر تورانی، عضو هیأت علمی دانشکده الهیات جانباز 70 درصد این دانشگاه و جمعی از استادان و دانشجویان افتخار آفرین در عرصه های علمی- پژوهشی دانشگاه تقدیر شد.

در پایان مراسم نیز جمع حاضر از اجرای مجید اخشابی خواننده ملی کشور بهره مند شدند.

لازم به ذکر است؛ در حاشیه این مراسم آغاز ساخت خوابگاه دانشجویان و مهمانسرای دانشگاه الزهرا با حضور خانمها: دکتر انسیه خزعلی رئیس دانشگاه الزهرا و دکتر الهام امین زاده، معاون حقوقی رئیس جمهور، کلنگ زنی شد. این خوابگاه در زمینی به مساحت سه هزار و 500 متر مربع، در چهار طبقه و ظرفیت 400 نفر ساخته می شود.

همچنین در پنجاهمین سالگرد تأسیس این دانشگاه پارکینگ دانشگاه، سالن آمفی تئاتر حورا و سالن هم اندیشی حدیث نیز افتتاح شد.

 

تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1382)
کد خبر: 572

نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر کد امنیتی :
کد امنیتی را وارد نمایید: